Мови світу — цікаві факти

17 жовтня 2018

Найбільше мов у Папуа-Новій Гвінеї. Тут спілкуються на понад семистах папуаських і меланезійських мовах та діалектах. Логічно, що домовитися про те, яка з них стане державною, було складно.

Тому, згідно із конституцією країни, державна мова тут відсутня, а в документації застосовується англійська мова та її місцевий варіант – піджин-інгліш («ток-пісін»).

Найскладніші мови в аборигенів. Так, мова північноамериканських індіанців чиппева відзначається багатьма дієслівними формами — біля 12 тисяч. А інше плем’я — хайда використовує сімдесят префіксів. Складною також вважається одна з мов Дагестану — табасаранська мова. Вона цікава своєю відмінковою системою – імена мають біля 48 різних відмінків, в тому числі 40 місцевих. Складна мова в ескімосів, вони використовують 63 форми теперішнього часу.

Найстародавніша буква — «О». Вперше вона з’явилася у фінікійському алфавіті біля 1300 року до н.е. і з того часу зовсім не змінилася. Зараз буква «О» входить в 65 алфавітів світу.

Найчастіший звук — а, він є у всіх мовах, а найрідше зустрічається чеський звук «РЖЩ», чеські діти цей звук засвоюють останнім.

Найбільш значимим словом є «mamihlapinatapai», що на фугейському діалекті іспанської мови, якою говорять в південній Аргентині і Чилі, воно означає «дивитися один на одного в надії, що один із двох запропонує виконати те, що обидві сторони не бажають робити».

Найдовшою абрівеатурою є назва компанії, що здійснює грошові операції в Західній Малайзії — «SKOMKHPHKJCDPWB». Вимовляти її складно і незручно, тому цю абрівеатуру скорочують до SKOMK.

На світі є плем’я, яке не любить рахувати. В амазонських джунглях живе плем’я мисливців піраха, мова якого має тільки три слова для позначення чисел — один, два і «багато». Причому «один» і «два» у піраха є фактично одним і тим самим складом, який відрізняється підвищенням чи пониженням інтонації, що заплутує ще більше. Але це ще не всі труднощі. «Один» може іноді вживатися в значенні «приблизно один», «мало», а слово «два» може означати насправді «небагато». Точні числа не існують в мові племені просто тому, що в них немає необхідності. Піраха мають малорозвинену соціальну структуру. Гроші вони також не рахують, валюту замінює натуральний обмін. Тому мова піраха складається з 10 різних звуків.

Дуже цікавий факт про мови – найбільш повний словник китайської мови містить більш як 87 тисяч ієрогліфів, кожний з яких означає свій склад. Найскладнішим вважається архаїчний ієрогліф се — «говірливий», який складається з 64 рисок, а з тих, що використовуються в наш час — ієрогліф «нан», який складається з 36 рисок і означає «закладений ніс».

В арабських країнах розмовна і писемна мови дуже відрізняються. Розмовна мова різниться від регіону до регіону, а письмова грунтується на Корані, його використовують на телебаченні, радіо, університетах, уряді. Письмову арабську мову розуміють на всьому Аравійському півострові і в країнах Північної Африки.

Мова басків, які проживають на частині території Франції та Іспанії не подібна ні на французку, ні на іспанську. Вона взагалі не відноситься до індоєвропейської мовної сім’ї.

Діалект мандарин китайської мови – найпопулярніша мова в світі, на ній спілкуються понад 885 мільйонів людей. Іспанська мова займає друге місце — 332 мільйона чоловік, англійська мова займає третє місце в світі — 322 мільйона чоловік. Російська мова займає 7 місце, на ній говорять 170 мільйонів чоловік.

В китайській мові велике значення має інтонація. Якщо китаєць вимовить п’ять раз склад «ма», але з різною інтонацією, вийде фраза «Допоможіть коню, біжить скажений пес».

Цікавий факт про англійську мову — за твердженням лінгвістів, вона є найскладнішою в Європі, на ній дуже важко навчитися читати. В англійській мові складні дієслова, зате прості іменники, практично немає відмінків.

Цікавий факт про українську мову — вона одна з найближчих мов світу до індійського санскриту — «багато — багуто», «вгоджати — гаджати», «видіти — видіта», «виліпити — виліпта», «дерево — дарава».

Джерело

В кожній мові є свої складнощі, а наші перекладачі Бюро перекладу Perekladu.com виконають для Вас переклад будь-якої складності.