Вплив мови на образ думок

3 травня 2019

Щоб з'ясувати вплив мови на свідомість людини, фахівці з Ланкастерського університету виконали експеримент за участю людей, які розмовляють англійською та німецькою мовами.

В ході експерименту німецькомовним і англомовним учасникам показували серію відеороликів з людьми, які гуляли, бігли, пірнали або каталися на велосипедах і просили їх визначитися з тим, чи є мета у людини на відео чи ні.

Виявилося, що люди які говорять німецькою, акцентували увагу на можливі наслідки дій, тоді як англомовних більше займала дія само по собі.

Далі людей просили під час перегляду відео вимовляти вголос набір чисел, по-німецьки або по-англійськи, після чого з'ясувалося, що сприйняття відео змінювалося в залежності від того, яка мова була активна: якщо людина рахувала вголос по-німецьки, то він шукав мету дії («жінка йде, щоб прийти»), якщо рахунок йшов на англійськый мові, то акцент був уже на самі дії («жінка просто гуляє»). Якщо мова рахунку змінювалася по ходу експерименту, то слідом змінювалося і ставлення до побаченого.

Є багато схожих і дуже несхожих мов, вплив яких на свідомість ще належить вивчити. Одне точно — знання іншої мови набагато розширює наше сприйняття світу.

Джерело