Божественної краси інфографіка, яка розповідає про походження мов

26 жовтня 2018

Фінно-шведський ілюстратор Minna Sundberg зобразила історію і взаємозв'язок сучасних мов в шикарній інфографіці, яку можна розглядати годинами.

Деревовидні графіки — відмінний спосіб показати ієрархію і зв'язки між об'єктами. А коли до роботи підходять креативно — звичайна схема перетворюється на витвір мистецтва.

Українська мова — на окремій гілці від російської.

Раніше вважалося, що українська, російська та білоруська — це східнослов'янські мови. Насправді це застарілий розподіл, заснований на географії, а не філології.

В українській мові є деякі риси, які більше зближують її з «західнослов'янськими», ніж з російською, і виникли вони ще до утворення Русі і до виділення української і російської в окремі мови.

Якщо ж говорити про лексику, то в українській і білоруській більше загальної лексики, ніж в українській і російській.

Просто ми в умовах постійної двомовності звикли вважати українську та російську дуже схожими, адже ми постійно чуємо і вживаємо обидві. Насправді вони споріднені, але не такі близькі, як нам здається.

Божественної краси інфографіка, яка розповідає про походження мов
Божественної краси інфографіка, яка розповідає про походження мов

Англійська — це німецька мова.

Сучасні англійська та німецька сильно відрізняються, але у них спільне походження, тому їх зобразили на загальній товстій гілці, яка розростається на дві маленькі. У V столітті, коли племена англів, саксів і ютів переселилися на Британські острови, їх мова була схожа на ніжнімецьку. Кельти, яких вони завоювали, не залишили в мові переможців майже нічого — в давньоанглійській всього 80 кельтських слів, а до нашого часу їх збереглося ще менше (наприклад, whisky, javelin, clan).

А ось латину римлян, які 400 років володіли Британією, надав на англійську більш істотний вплив. Від нього в англійській з'явилися такі слова, як street, wall, wine, butter, cheese, bishop ...

З завоюванням Британії вікінгами в англійську прийшла і скандинавська лексика: die, take, ugly ...

Нормандське завоювання (XI-XV століття) теж привнесло в англійську старофранцузькі слова: duke, army, judge, court, crime ... Приблизно з того часу англійська стає схожою на ту, якою ми знаємо її зараз.

Так що нехай англійська і прийняла в себе багато нових слів, у ній змінилася граматика і фонетика, але в основі своїй вона залишилася німецькою.

На інфографіці тільки дві мовні сім'ї: індо-європейська (до якої належать українська та російська) і уральська (фінська, естонська, угорська та інші мови). Хоча всього в світі приблизно 400 мовних сімей, 100 ізольованих мов (що не належать до відомих сімей) і 100 некласіфіцірованних мов. Точну кількість встановити не можна — питання того, чи є мова мовою або діалектом іншого, часто дуже складне. Плюс мови зникають щодня — вмирають люди, які на них говорять.

Джерело

В нашому бюро перекладів Perkladu.com Ви можете замовити якісний переклад на будь-яку мову світу.